• Zmień kontrast
  • Czcionka
  • A
  • A+
  • A++

Ogólnopolska Noc Biologów

12. stycznia 2018 roku uczniowie klasy pierwszej LO wraz z nauczycielem biologii, Panią Urszula Grabiszewską, wzięli udział
w organizowanej przez wydział BiOŚ  Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach  ogólnopolskiej Nocy Biologów, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Woda to Życie”.

Akcja ta jest nie­pow­ta­rzal­ną oka­zją do za­po­zna­nia się z pra­co­wni­ka­mi Wy­dzia­łu Biologii i Ochrony Środowiska, la­bo­ra­tor­ia­mi i ich wy­po­sa­że­niem, a tak­że z te­ma­ty­ką badań pro­wa­dzo­nych na wy­dzia­le. Uczniowie zobaczyli różne rodzaje roślinnych kultur, jakie prowadzi się w Katedrze Genetyki. Wzięli udział w laboratorium  „Życie roślin w szklanej kapsule” i  mieli okazję zapoznać się z hodowlą roślin w warunkach sterylnych oraz z metodami ich masowego rozmnażania. Pod okiem naukowców  założyli własne, sterylne hodowle rośliny Zygocactus, które zabrali na pamiątkę do domu.

     W trakcie warsztatów „Tajemniczy świat wakuoli”  mieli okazję zajrzeć do wnętrza wakuoli na własnoręcznie wykonanych preparatach mikroskopowych oraz poznać znaczenie tych struktur w komórce roślinnej. Rywalizowali w konkursie na najlepiej wykonane preparaty, które oglądali pod mikroskopem fluorescencyjnym.

      By zajrzeć w głąb materii, tej żyjącej na lądzie lub w wodzie, by zobaczyć to, czego nie widzimy gołym okiem, musimy sięgnąć po zaawansowane mikroskopy elektronowe. Na warsztatach „Elektrony fruwają i świat wody podglądają” odbył się pokaz pracy mikroskopu skaningowego najnowszej generacji i jego możliwości badawczych w różnych dziedzinach nauki w oparciu o  preparaty samodzielnie wykonane przez  naszych uczniów, którzy mieli możliwość obsługi takiego urządzenia. Na pamiątkę pobytu w tej pracowni otrzymali oni mikrofotografie z  tego mikroskopu.

       Wycieczka edukacyjna zakończyła się krótko przed północą. Uczniowie zmęczeni,  ale pełni pozytywnych wrażeń zaplanowali następny taki nocny wyjazd – za rok.