Regulamin biblioteki

REGULAMIN BIBLIOTEKI

Zasady ogólne

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.
  2. Biblioteka kształtuje kulturę czytelniczą oraz wdraża do poszanowania książek
    i czasopism. Pełni rolę ośrodka informacji w szkole dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców i opiekunów uczniów.
  3. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
  4. Biblioteka udostępnia swoje zbiory zgodnie z kalendarzem pracy szkoły,
    w wyznaczonych godzinach.
  5. Biblioteka prowadzi wypożyczanie/użyczanie bezpłatnych podręczników
    lub materiałów edukacyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
  6. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać, wypożyczając je do domu, czytając lub przeglądając na miejscu, bądź wypożyczając do wykorzystania w czasie zajęć lekcyjnych.
  7. W bibliotece należy zachować ciszę.
  8. Obowiązuje zakaz spożywania posiłków, picia napojów oraz korzystania z telefonów komórkowych.
  9. Użytkownicy zobowiązani są do poszanowania sprzętu i wyposażenia biblioteki.
  10. Każdy użytkownik biblioteki zobowiązany jest zapoznać się z regulaminem biblioteki
    i przestrzegać go.

Zasady korzystania z wypożyczalni

1. Czytelnik może wypożyczyć książki jedynie na swoje nazwisko.
  2. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na okres trzech tygodni.
  3. Uczniowie przygotowujący się do konkursów, olimpiad lub z innych ważnych powodów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo większej ilości książek.
  4. Zauważone przy wypożyczeniu uszkodzenia należy niezwłocznie zgłosić bibliotekarzowi.
  5. Czytelnik zobowiązany jest odkupić zagubioną,zniszczoną książkę lub oddać inną wskazaną przez bibliotekarza.
  6. Wszystkie wypożyczone przez uczniów książki powinny być zwrócone do biblioteki na tydzień przed końcem roku szkolnego.

Zasady korzystania z czytelni

1. Czytelnia jest miejscem cichej pracy, samokształcenia uczniów i nauczycieli.
  2. W czytelni można korzystać z księgozbioru podręcznego i czasopism.
  3. Przeczytane czasopisma odnosi się na miejsce, a książki oddaje bibliotekarzowi.
  4. Z księgozbioru podręcznego użytkownicy korzystają na miejscu, jednak
    w uzasadnionych wypadkach bibliotekarz może udzielić zgody na wypożyczenie
    do domu, na krótki termin.
  5. Nieprzestrzeganie regulaminu lub nieodpowiednie zachowanie może pozbawić czytelnika prawa do korzystania z czytelni.