Święto Liczby Pi

W dniu 15 marca 2021 roku , na lekcjach matematyki, klasy czwarte świętowały Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, który każdego roku obchodzimy 14 marca, ponieważ w notacji amerykańskiej datę tę zapisuje się jako 3.14 (marzec. 14), co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi.

Na początku lekcji uczniowie poznali krótką historię tej liczby, nazywaną również stałą Archimedesa albo Ludolfiną. Dowiedzieli się, co to są Pi-ematy, czyli  kto z pamięci wyrecytował najwięcej cyfr rozwinięcia dziesiętnego.  Poznali także,  że Wisława Szymborska (laureatka Literackiej Nagrody Nobla) liczbie Pi poświęciła jeden ze swoich wierszy. Jednym z „wyznawców Liczby Pi” jest nauczyciel matematyki, pan Krzysztof Chojecki, pomysłodawca i autor wideolekcji na stronie pistacja.tv. Uczniowie  często korzystają, zwłaszcza w okresie zdalnej nauki, z zamieszczonych tam filmów.

W drugiej części lekcji, uczniowie samodzielnie „mierzyli” liczbę Pi. Za pomocą centymetrów krawieckich  albo sznurka czy  linijki dokonywali pomiaru  obwodu  koła   i  jego średnicy. Wszystkie dane uzyskane przez uczniów były zamieszczane w przygotowanym arkuszu kalkulacyjnym, który wyznaczał liczbę Pi z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku – pojawiło się nawet kilka wyników 3,14.