• Zmień kontrast
  • Czcionka
  • A
  • A+
  • A++

Wizyta w Koziegłowch

W dniach 22.02 do 28.02 w naszej szkole odbyło się spotkanie szkół partnerskich projektu Comenius „Konflikt i konsensus – metody debaty”. Odwiedzili nas goście z Niemiec, Portugalii i Szkocji. Było to już trzecie spotkanie w ramach tego projektu, którego koordynatorem w naszej szkole jest p. Jadwiga Czyż. Został on stworzony, abyśmy mogli zdobyć umiejętności debatowania, doskonalić znajomość języków obcych, poznawać kultury innych krajów oraz zawierać przyjaźnie międzynarodowe. Wspólnie uczyliśmy się jak przeprowadzać debaty, świetnie się przy tym bawiąc.

Portugalczykom oraz Niemcom udzielili gościny w swoich domach: Weronika Cesarz, Weronika Machura, Adrianna Pala, Dagmara Gil, Weronika Szmukier, Patrycja Wcisło, Roksana Mantykiewicz, Izabella Broncel, Monika Święciak, Dominika Stodółkiewicz, Marta Kidawka, Patrycja Górka, Tomasz Sapota oraz p. Beata Zemła. Szkoci, którzy zdecydowali się na nocleg w hotelu byli pod opieką Radosława Sapoty, Doroty Machowskiej, Patrycji Górki, Dominiki Chachulskiej, Anny Potempskiej, Sandry Nowak, Pauliny Zenderowskiej.

Pierwszego dnia ich pobytu w szkole p. Dyrektor oraz nasi uczniowie        i nauczyciele powitali ciepło wszystkich uczestników projektu. Wszystkie biorące udział w projekcie szkoły pokazały prezentacje dotyczące swoich krajów i regionów. O naszym regionie opowiedziała Sandra Nowak i Marcin Adamiecki. Po prezentacjach oprowadziliśmy ich po naszej szkole.

Po południu odbył się  "quest ". Wszyscy dostali tekst w języku angielskim, który mówił gdzie mają iść oraz co muszą znaleźć. Była to świetna okazja, aby pokazać ciekawe miejsca w Koziegłowach. Autorkami wersji angielskojęzycznej  Questu są uczennice kl. III Weronika Szmukier i Agnieszka Twardak. W wolnym czasie wieczorem zorganizowaliśmy wieczorek zapoznawczy.

We wtorek pojechaliśmy do Warszawy,  gdzie nasi goście zobaczyli Pałac Królewski, Stare Miasto  i zwiedzili Sejm. Najlepszą zabawą okazało się sama podróż, ponieważ wszyscy wspólnie rozmawiali i śpiewali. 

Środę rozpoczęliśmy zajęciami, które miały na celu przygotowanie nas do uczestnictwa w debatach. Warsztaty dotyczące sposobu przeprowadzania debaty przeprowadzili trenerzy z Niemiec i Portugalii. Efektem warsztatów były cztery mikrodebaty w języku angielskim. Wsparcia językowego udzielał naszym uczniom p. Michał Polaczek.  

Postanowiliśmy także nauczyć obcokrajowców kilku słów i zwrotów po polsku. Pani Beata Zemła przygotowała dla nich lekcję języka polskiego, na której okazali się bardzo pilnymi uczniami. Swoje nowe umiejętności wykorzystywali już do końca pobytu.

Kolejną okazją do wspólnej zabawy i nauki języków była gra planszowa, którą zorganizowaliśmy przy pomocy pani Magdaleny Matyi. Gra zajmowała obszar całej auli. Gracze musieli wykonywać zadania i śpiewać piosenki. Po południu pokazaliśmy gościom koziegłowską tradycję wykonywania ozdób z łyka osikowego. Każdy miał możliwość własnoręcznie stworzyć biżuterię oraz ozdobę świąteczną podczas zajęć w Dolinie Osikowej.

Następnego dnia ( w czwartek) kontynuowaliśmy ćwiczenia do debaty, aby po południu w Urzędzie Gminy i Miasta Koziegłowy  w obecności burmistrza p. Jacka Ślęczki przeprowadzić debatę finalną. Uczniowie dyskutowali  na temat "Czy młodzi ludzie powinni przeprowadzić się do dużych miast i tam kontynuować naukę". Naszą szkołę podczas debaty w języku niemieckim reprezentowała Ada Pala, natomiast jurorami byli Iza Broncel i Tomasz Sapota. W debacie w języku angielskim wzięła udział Agnieszka Twardak, wśród jurorów znalazły się Sandra Nowak oraz Anna Potempska. Funkcję Timekeepera pełniła Patrycja Górka. Po ciężkim dniu zorganizowaliśmy wieczorek filmowy oraz spotkanie towarzyskie. 

W piątek odbył się Comenius Day. Wszystkie kraje zaprezentowały swoje tańce narodowe, a następnie uczyli wszystkich, aby móc wspólnie zatańczyć. Przedstawiliśmy też stroje narodowe wszystkich państw. Odbył się także konkurs kulinarny. Zadaniem naszych gości było przygotowanie typowej polskiej sałatki warzywnej. Następnie zaprezentowało sie Bractwo Rycerskie     z Koziegłów. Członkinie Bractwa pokazały średniowieczny taniec. Rycerze z 42 Chorągwi Krystyna z Koziegłów zaprezentowali walkę w pełnym uzbrojeniu. Odbyły sie także konkursy zorganizowanie przez Bractwo. Chętni mogli wziąć udział w zabawach typowych dla wieków średnich. Śmiechom
i wspólnej zabawie nie było końca.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty oraz pamiątkowy kubek z logiem programu Comenius.

Jako piersi wrócili do domu Portugalczycy oraz Niemcy. Szkoci postanowili zostać z nami jeszcze 2 dni w Polsce. Cała sobotę spędzili               w Krakowie, po którym oprowadził ich p. Michał Polaczek. W niedzielne przedpołudnie spotkaliśmy się ze Szkotami jeszcze raz, aby zrobić ostatnie zdjęcia i się pożegnać.  

W ciągu tego tygodnia staraliśmy się przybliżyć naszym gościom polską tradycję, kulturę oraz język. To nie jest jeszcze koniec naszego projektu, ponieważ wszyscy spotkamy się jeszcze raz w czerwcu w Szkocji.

 

Radosław Sapota i Monika Święciak