Z wizytą w Szkocji

W sobotę 20. czerwca zakończył się projekt Comenius doskonalący umiejętność osiągania kompromisu i konsensusu, w którym brało udział Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej w Koziegłowach razem ze szkołami z portugalskiego Porto, niemieckiego Oettingen i szkockiego Mallaig. Uczniowie koziegłowskiego liceum wrócili z wizyty w Szkocji, gdzie nie tylko wykazali się umiejętnością prowadzenia dyskusji w języku angielskim i niemieckim, ale także mogli podziwiać niezwykłe krajobrazy i zabytki.

W Glasgow spędzili dwa dni, zobaczyli zabytkowe centrum, dobrze bawili się w niedawno otwartym, bardzo nowoczesnym muzeum transportu a w Kelvingrove Art Gallery and Museum oglądali niezwykłe eksponaty ze wszystkich dziecin kultury i życia człowieka. Najważniejszą rzeczą było jednak pięciodniowe spotkanie ze znajomymi z partnerskich szkół, z którymi pracowali na warsztatach doskonalących umiejętność dyskusji, ale także spędzali czas na rozmowach, wędrówkach i grach terenowych a także poznawali zasady produkcji szkockiej whisky. Finalna debata odbyła się na uniwersytecie uczącym języka i kultury galijskiej na pięknej wyspie Skye. Bardzo trudne okazało się pożegnanie. Na plaży przy grillu wszyscy uświadomili sobie, że to już ostatnie spotkanie. Prowadzący projekt jednak uspokoili, iż postarają się kontynuować współpracę, bo układała się wyjątkowo dobrze.