„Wolni i Solidarni"

W dniach od 10 do 24 września 2012 r. w Zespole Szkół w Koziegłowach  prezentowana była wystawa „Wolni i Solidarni”, przygotowana przez Jacka Jaśkiewicza z wrocławskiego Stowarzyszenia Solidarność Walcząca.

Organizatorem prezentacji wystawy był OBEP IPN w Katowicach we współpracy
z nauczycielką historii Beatą Zemłą
i Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca we Wrocławiu. Ekspozycja przedstawiała założenia ideowe i działalność jednego z największych i najbardziej radykalnych ugrupowań opozycji antykomunistycznej lat osiemdziesiątych - Solidarności Walczącej, powstałej
w 1982 r. Zaprezentowane zostały główne pola aktywności organizacji - działalność wydawnicza, radiowa, akcje protestacyjne, demonstracje uliczne oraz sylwetki czołowych działaczy. Pokazane zostały kulisy walki podziemnych struktur SW z organami bezpieczeństwa PRL i innych państw bloku wschodniego, w tym przygotowania do stawiania czynnego oporu i produkcji broni.
Uczniowie szkoły, szczególnie licealiści, mogli poznawać historię najnowszą i kształtować swoje poglądy.