• Zmień kontrast
  • Czcionka
  • A
  • A+
  • A++

AKCJA BEZPIECZNY INTERNET

Internet zrewolucjonizował wiele dziedzin naszego życia. Stał się nie tylko narzędziem rozrywki, ale także narzędziem pracy. Umożliwia komunikację między ludźmi niwelując wszelakie ograniczenia przestrzenne. Dzięki Internetowi możemy również pogłębiać swoją wiedzę oraz rozwijać swoje zainteresowania.

Jednak z używaniem Internetu wiążą się pewne zagrożenia i niebezpieczeństwa, które czyhają zwłaszcza na najmłodszych użytkowników. Nasze bezpieczeństwo w Sieci zależy w głównym stopniu od nas samych. Brak kontroli nad różnorodnością zamieszczanych treści, dostęp do szkodliwych lub nielegalnych materiałów to jedno,
a bezproblemowy wgląd 
w informacje dotyczące naszych danych i naszego życia, to drugie. Dlatego sami powinniśmy pamiętać o zainstalowaniu programów antywirusowych, przestrzegać zasad bezpieczeństwa w Sieci oraz ograniczonego zaufania.
Miesiąc luty, jak co roku poświęcony jest tematyce bezpieczeństwa w Internecie. Dlatego, też w naszej szkole rozpoczęto Akcję Bezpieczny Internet, którą zapoczątkowały kursy on-line dla uczniów i ich rodziców oraz zajęcia tematyczne dotyczące problematyki bezpieczeństwa dzieci w Internecie, realizowane na lekcjach informatyki przez nauczyciela, pana Pawła Włodarczyka.
Założeniem Akcji Bezpieczny Internet w szkole jest przypomnienie uczniom genezy wprowadzenia Dnia Bezpiecznego Internetu.
DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W roku 2014 DBI obchodzono 11 lutego pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”.

Aby wszyscy uczniowie mieli okazję przyjrzeć się dokładniej omawianemu podczas tej akcji problemowi zorganizowano:
- Konkurs plastyczny dla uczniów I-III „Dzieciaki Sieciaki – Bezpieczny Internet”, w którym zwycięzcami zostali:
I miejsce – Maja Wolska, kl. IB
II miejsce – Bartłomiej Cogiel, kl. IIIB
III miejsce – Natalia Musialik, kl. I B
Podziękowania za udział w tym konkursie otrzymała klasa IA.
- Konkurs na prezentację multimedialną dla uczniów klas IV-VI „Razem tworzymy lepszy Internet – BEZPIECZNI W SIECI”. Zwycięzcami zostali:
I miejsce – Adrianna Gocyła, kl. VIB
II miejsce – Dominika Długosz, kl. IVB
III miejsce – Marta Bąk, kl. VA
Wyróżnienie w postaci tytułu „Mistrza ciętej riposty” otrzymał Dominik Włodarczyk, kl. IVB.
Podziękowania za aktywny udział w konkursie wręczono uczniom:
Alicji Szewczyk z kl. IVB, Julii Walentek, Łukaszowi Łuszczykowi, Danielowi Gawinowi z kl. VA
oraz Martynie Torbus z kl. VIB.

- Konkurs na e-plakat „Lekcja Bezpieczeństwa” dla uczniów klas IV-VI, w którym najlepszymi zostali:
I miejsce – Martyna Torbus, kl. VIB
II miejsce – Dominika Ptasik, kl. VIA
III miejsce – Dominik Włodarczyk, kl. IVB
Organizatorami konkursów byli nauczyciele: pani Magdalena Pawłowska oraz pan Paweł Włodarczyk.
Podsumowaniem „Akcji Bezpieczny Internet” była przygotowana przez panią Monikę Górę krótka inscenizacja teatralna, w której w rolę „Internetowych Potworów” wcielili się uczniowie z klas V i VI. Postawa i zachowanie głównej bohaterki mają być przestrogą dla tych, którzy swój każdy cenny czas marnują na grach komputerowych. Inspiracją do stworzenia tej scenki było zwrócenie uwagi na fakt, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to,
co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Każdy z nas może przyczynić się do tego, aby Internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym!
Koordynatorzy „Akcji Bezpieczny Internet” w Szkole Podstawowej im. Alfreda Szklarskiego dziękują wszystkim uczniom oraz rodzicom za zaangażowanie w ten projekt.

Monika Góra
Magdalena Pawłowska
Paweł Włodarczyk