• Zmień kontrast
  • Czcionka
  • A
  • A+
  • A++
Jesteś tutaj:Start / SZKOŁA PODSTAWOWA / Patron

Patron

Alfred Szklarski

 

Alfred Szklarski urodził się w Chicago 21 stycznia 1912 roku jako syn emigranta politycznego, dziennikarza Andrzeja Szklarskiego i Marii, z domu Markosik. Do szkoły zaczął uczęszczać
w Chicago, a gdy na stałe powrócił z ojcem do kraju w 1928 roku, uczył się w Gimnazjum im. Jana Długosza we Włocławku. Tam też w 1931 r. uzyskał maturę. W latach 1932-1938 studiował na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym Akademii Nauk Politycznych w Warszawie i otrzymał dyplom ukończenia studiów. Wojna pokrzyżowała plany o karierze dyplomaty i dalekich podróżach.

W czasie okupacji Alfred Szklarski pozostał w Warszawie. Był żołnierzem Armii Krajowej. Jako strzelec ochotnik (pod pseudonimem "Szklarz") w II Plutonie Kompanii Lotniczej Batalionu "Piorun", w zgrupowaniu Zaremba-Piorun brał udział w powstaniu warszawskim. Po upadku powstania przeniósł się do Krakowa, a następnie od lutego 1945 roku zamieszkał w Katowicach. Z miastem tym i Śląskiem związał się już na zawsze.

Alfred Szklarski debiutował powieściami dla dorosłych drukowanymi w odcinkach podczas wojny.
Po wojnie pisał pod pseudonimami: Alfred Borowski i Fred Garland (m.in. "Gorący ślad", "Trzy siostry", "Błędne ognie"). W 1948 powstała pierwsza powieść dla młodzieży: "Tomek
w tarapatach".
Za namową wydawnictwa Szklarski - już pod swoim nazwiskiem - zaczął pisać literaturę dla dzieci. Tak powstał cykl książek przygodowo-podróżniczych o Tomku Wilmowskim. Alfred Szklarski ma na swoim koncie także powieść science-fiction: "Sobowtór profesora Rawy". Razem z żoną Krystyną Alfred Szklarski opublikował trylogię indiańską "Złoto Gór Czarnych".

Popularność cyklu o przygodach Tomka przyniosła Autorowi nagrodę "Orlego Pióra" (w 1968r.).
W 1971 roku na wniosek dzieci otrzymał "Order Uśmiechu". Za twórczość dla młodzieży otrzymał również nagrody Prezesa Rady Ministrów w 1973 i 1987 roku. Alfred Szklarski zmarł 9 kwietnia 1992 roku w Katowicach i nie skończył pisać kolejnych przygód Tomka Wilmowskiego. Już po Jego śmierci powieść tę ukończył przyjaciel pisarza ksiądz Adam Zelga . Jego książki ukazały się dotychczas w łącznym nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy.