• Zmień kontrast
  • Czcionka
  • A
  • A+
  • A++

Podsumowanie

Zespół Szkół w Koziegłowach od czerwca 2019 r. bierze udział w realizacji projektu „Nadzieja, Zwycięstwo” przypominającego znaczenie pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski, wspartego przez ogólnopolski program "Niepodległa”. Ma on także na celu propagować nieznany w kraju oraz w regionie protest robotników w klubie „Ikar” na terenie Miejskich Zakładów Komunikacji
w Częstochowie. Wydarzenia, do których doszło w dniach 11-19 listopada 1980 roku, pozostają na marginesie "wielkiej historii"
i równocześnie nie znajdują swojego miejsca w opracowaniach promujących historię naszej małej Ojczyzny. Do tej pory nie były znane szerszemu gronu mieszkańców Częstochowy.

Uczniowie naszej szkoły obejrzeli film poświęcony tym wydarzeniom pt. ,,Ikar – stan wyjątkowy” oraz wzięli udział w teście wiedzy o powstaniu „Solidarności” oraz wprowadzeniu stanu wojennego. Trójka uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Koziegłowach: Dominika Jarosz, Justyna Cempa oraz Wiktor Gwardyś zakwalifikowali się do finału Wielkiego Testu o Ikarze, a w finale II miejsce zdobyła uczennica klasy pierwszej Dominika Jarosz.

Uroczyste wręczenie nagród oraz certyfikatów potwierdzających udział w projekcie odbyło się 20 października 2019 r. w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Uroczystość połączona została z obchodami Dnia Papieskiego. Nagrody zwycięzcom wręczyli patroni projektu „Nadzieja, Zwycięstwo”: pani Lidia Burzyńska - Poseł RP, o.dr Mariusz Tabulski - dyrektor  Jasnogórskiego  Instytutu Maryjnego,  Dorota Kaczmarek wiceprzewodnicząca Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, Anna Rakocz – uczestniczka protestu w „Ikarze".