• Zmień kontrast
  • Czcionka
  • A
  • A+
  • A++

Wybór szkoły

Ponieważ wielkimi krokami zbliżają się egzaminy i rekrutacja na kolejny etap nauki, postanowiłam poświęcić ten wpis właśnie wyborowi drogi zawodowej. Spotkałam wielu młodych ludzi stojących przed różnego rodzaju wyborami. Myślę, że jednym z trudniejszych jest decyzja w jakim kierunku iść w dorosłym życiu. Ciężko jest wybrać drogę życiową i określić co będzie się robić za 5, 10 czy 15 lat, będąc jeszcze bardzo młodym człowiekiem uczącym się dopiero jak naprawdę to życie wygląda. Wszyscy wywierają presję, dopytują o kierunek dalszej nauki, dają miliony rad, tylko czy słuchają też drugiej strony, Ciebie, młodego człowieka, za którego nikt życia nie przeżyje? Dlatego też teraz mam propozycję dla Ciebie, żebyśmy się razem zastanowili jak wybrać szkołę i jak planować swoją przyszłość. W zakładkach masz już testy, które powiedzą Ci jaki preferujesz styl uczenia się, oraz w jakim kierunku Twoja inteligencja jest lepiej rozwinięta. Wyniki mogą dać Ci troszkę do myślenia. A teraz jeszcze spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czym kierować się przy wyborze studiów. Wybór ten ma znaczący wpływ na nasze dalsze życie.

  1. Po pierwsze przemyśl, co naprawdę sprawia Ci przyjemność. Właśnie musisz podjąć decyzję czym będziesz zajmować się przez kilkadziesiąt najbliższych lat. Dlatego też nie radzę wyboru studiów, po których będziesz się męczyć w pracy. Zastanów się nad swoimi zainteresowaniami, preferencjami, co sprawia Ci przyjemność a czego za wszelką cenę unikasz, w czym jesteś dobry, a co u Ciebie „kuleje”. Jak ryba w wodzie czujesz się podczas kontaktu z człowiekiem, czy raczej wolisz zacisze domowe i przewidywalne maszyny. Na spokojnie i przede wszystkim szczerze odpowiedz sobie na te pytania. Tu musisz też spojrzeć krytycznie na swoje talenty i możliwości. Dziś często wszelkiej maści coach-owie wmawiają ludziom, że mogą być kimkolwiek zechcą. Ja nie będę śpiewaczką operową, choćbym chodziła do najlepszego nauczyciela śpiewu w tej części galaktyki, ponieważ głosu nie mam za grosz i fałszuje jak kot w marcu.

  2. Po drugie nie stosuj jako kryterium łatwości z jaką możesz ukończyć dany kierunek, lub uczelnię. Nie ma większego sensu zmarnować kilku lat swojego życia tylko po to, aby móc się pochwalić dyplomem. Chyba, że masz przejąć rodzinny biznes, a tata wymaga jedynie, żebyś miał tytuł „mgr” przed nazwiskiem na wizytówce. Inaczej, jeśli nie chcesz, zasilać grupy bezrobotnych stypendystów urzędu pracy, lepiej wybrać coś bardziej ambitnego. I w ten sposób przechodzimy do następnego punktu.

  3. Dobrze jest zapoznać się z rynkiem pracy, zrobić rekonesans i sprawdzić kto jest w tym momencie najbardziej poszukiwany i pożądany przez pracodawców. Absolwenci jakich kierunków są rozchwytywani i podkupywani. Warto zainwestować swój czas i zaangażowanie w taki kierunek, po którym będzie realna szansa na znalezienie satysfakcjonującej pracy. Od kilku lat na pierwszym miejscu najbardziej pożądanych są absolwenci kierunków związanych z technologią. Wszystko wskazuje, że ten trend się utrzyma, ponieważ automatyzacja i wszelkiej maści cyfryzacja rozwija się coraz bardziej i coraz mocniej wchodzi we wszystkie dziedziny naszego życia. Dobrze też wczytać się, rozejrzeć i poszukać kierunków które dają kwalifikacje i uprawnienia. Nieraz są to dodatkowe uprawnienia, czasem są wymagane uprawnienia do wykonywania konkretnego zawodu.

  4. Nie przywiązuj się do miejsca. Możliwe, że teraz jesteś całkowicie przekonany, że chcesz mieszkać w Warszawie, Krakowie, może zakochałeś się w Londynie, a może chcesz mieszkać w swojej okolicy ze swoimi znajomymi, żeby mieć blisko rodziców, gdyby potrzebowali wsparcia na starość. Tak naprawdę nigdy nie wiemy jak potoczy się nasze życie i gdzie nas rzuci los. Wspaniale jest planować i dążyć do spełnienia marzeń, do czego was zachęcam. Jednak lepiej skupić się na zawodzie jaki będzie sprawiał nam radość i w jakim będziemy dobrzy niż na konkretnym miejscu.

  5. Po piąte, to ma być Twój wybór, nie kolegów. Naturalnie super byłoby dzielić czas na uczelni z najlepszym przyjacielem, lub przynajmniej z kimś kogo lubimy. Jednak jakie są szanse, że nawet jeśli oboje chcecie robić w życiu to samo, to dostaniecie się na tą samą uczelnię a potem do tej samej grupy? No właśnie, raczej nikłe. Oczywiście rozmawiaj z innymi, zasięgnij opinii przyjaciół, rodziców, czy nauczycieli, ale patrz na wszystko przez pryzmat swoich potrzeb i swoich marzeń. Ponieważ to jest Twój czas, Twoje decyzje i Twoje wybory.

  6. Dobrze byłoby zdobyć jak najwięcej wiadomości o kierunku i uczelni, jaką wybierasz. Idź na dni otwarte, porozmawiaj ze studiującymi, może okaże się, że wymarzona uczelnia nie spełnia Twoich oczekiwać. Spróbuj porozmawiać z praktykami, może okaże się, że masz mylne pojęcie o konkretnym zawodzie, lub za intrygującą nazwą kryje się całkiem nudna praca. Z drugiej strony całkiem możliwe jest, że utwierdzisz się w swoim wyborze i z większą niecierpliwością będziesz czekać na rozpoczęcie nowego etapu w życiu.

     

      Wybór dalszego kierunku kształcenia jest zdecydowanie jedną w ważniejszych decyzji w życiu. Czujesz presję otoczenia, może trudno Ci się zdecydować co tak naprawdę chcesz robić, a co jeśli podejmiesz błędną decyzję? Spokojnie, dopóki żyjemy nie jest za późno. Pamiętaj, że wybór zawodu, lub szkoły nie jest równoznaczny z podpisaniem cyrografu na byczej skórze. Znam mnóstwo ludzi, którzy zmienili kierunek studiów, lub pracując w zawodzie stwierdzili „to nie to” i się przebranżowili. Nie zrozum, mnie źle, nie namawiam Cię, żebyś teraz wybrał pierwszy lepszy kierunek z listy, lub stosował wyliczankę, bo w razie czego, decyzja nie jest wiążąca na całe życie. Musisz podjąć pierwszą dorosłą i odpowiedzialną decyzję, miej tylko z tyłu głowy, że nie jest to decyzja ostateczna i w razie „w” masz wyjście.

    Jestem pewna, że dasz radę, chociaż często się nie doceniasz. Trzymam kciuki, w razie wątpliwości jestem dla Ciebie. Powodzenia życzę
    i pozdrawiam serdecznie.

    Marta Czerepińska