Zajęcia warsztatowe – Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach-Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

W związku z obchodzonym w lutym Europejskim Dniem Numeru Alarmowego 112   z inicjatywy p. Mileny Gruszki odbyło się spotkanie edukacyjne z operatorami Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach dla uczniów klas IABLO i 8.

Pani Bożena Pastuszka i pan Radosław Foryś opowiedzieli uczniom o obowiązkach i codziennych wyzwaniach w CPR, wyposażeniu stanowiska operatora, obsłudze zgłoszeń alarmowych

Zajęcia poszerzyły wiedzę młodzieży na temat funkcjonowania numeru alarmowego 112. Uczniom przybliżono w jakich przypadkach i nagłych stanach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia  oraz zagrożeń porządku publicznego należy dzwonić pod numer 112 oraz jak wygląda statystyka zgłoszeń fałszywych oraz w nagłych przypadkach.

Dzięki prezentacji multimedialnej uczniowie dowiedzieli się, co należy do zadań operatora,  jak dyspozytor rozdysponowuje siłami i środkami ratowniczymi. Uczniowie poznali  dodatkowe funkcjonalności min.: obsługa zdarzeń na przejazdach kolejowych, zgłoszenia E-Call i aplikacja Alarm 112 dla osób głuchoniemych.

Uczniowie mieli również możliwość  przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na fantomach, automatycznym defibrylatorze zewnętrznym oraz kamizelce służącej do ćwiczeń  w przypadku zadławień. Uczniom udostępniono również nagrania ze zgłoszeń alarmowych.

Realistyczny trening wzbogacił wiedzę praktyczną i umiejętności, które mogą uratować ludzkie życie. Atrakcyjne spotkanie i tematyka przyczyniły się do poznania elementarnych zasad pierwszej pomocy oraz prawidłowego postępowania w sytuacji zagrożeń.