WYCIECZKA KLAS IV DO WROCŁAWIA

15-16 kwietnia uczniowie klas IVa i IVb pod opieką wychowawców: p. K. Turoń – Miklas,  p. J. Konopki i p. P. Włodarczyka mieli okazję zwiedzić stolicę Dolnego Śląska – Wrocław.

We wtorek po dotarciu na miejsce wycieczkowicze spotkali się z przewodnikiem, który przywitał się z młodymi turystami i zaprosił wszystkich w baśniową podróż po uliczkach, kamieniczkach i zabytkach pięknego miasta leżącego w południowo - zachodniej Polsce,
na Nizinie Śląskiej, nad Odrą i jej dopływami.

Najpierw uczniowie obejrzeli Stare Miasto, rynek, ratusz – serce Wrocławia, katedrę św. Jana Chrzciciela – gotyckie arcydzieło architektury z połowy XIVw., Kamienicę pod Złotym Słońcem. Potem z zainteresowaniem przysłuchiwali się lekcji dotyczącej legendarnego obrazu namalowanego w latach 1893-1894 przez Jana Styka
i Wojciecha Kossaka „Panoramy Racławickiej”. Zwiedzający z zainteresowaniem zwiedzili również Ostrów Tumski – perłę Wrocławia, uratowaną od zalania w czasie tragicznej powodzi w lipcu 1997r.

W późnych godzinach popołudniowych zmęczeni uczniowie wreszcie zakwaterowali się w hotelu „Wieniawa”
i spożyli obfitą obiadokolację. Zaś o 22.00 udali się na spoczynek do swoich pokoi na 8. i 9. piętrze.

W drugim dniu wycieczki tuż po śniadaniu przewodnik poprowadził grupę do manufaktury cukierków i lizaków „Słodkie Czary Mary”, gdzie każdy mógł samodzielnie przygotować kolorowego, owocowego lizaka i zaopatrzyć się w różne smakołyki. W tym dniu także nie ominęli uczniowie gotycko-renesansowej mniejszej kamieniczki  Jasia
i większej barokowej kamieniczki Małgosi. Ogromne wrażenie wywarł na zwiedzających gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego, a szczególnie Aula Leopoldina, pokryta barwnymi malowidłami i złoceniami, pełna rzeźb sala.

Z kolei młodzi turyści udali się do Hali Targowej, słynnej z gigantycznych rozmiarów budowli wzniesionej w 1913r.
w stulecie bitwy pod Lipskiem.

Natomiast porę obiadową uczniowie spędzili pod wiekowymi palmami w ogrodzie botanicznym, jak również zwiedzili ogród japoński Po krótkim odpoczynku wszyscy odbyli godzinny rejs statkiem po Odrze.

W trakcie pobytu we Wrocławiu uczniom towarzyszyły śliczne krasnoludki, których w mieście jest około trzysta.

W drodze powrotnej w godzinach wieczornych uczniowie skorzystali z poczęstunku w Mc Donald,s.

Tuż po 22.00 wycieczkowicze dotarli do Koziegłów. Chociaż aura nie rozpieszczała młodych turystów, to humory wszystkim dopisywały, a plecaki były pełne upominków dla czekających na nich kochanych rodziców.