Tańcowała igła z nitką na lekcji techniki

Szycie rozwija kreatywność: pobudza wyobraźnię i daje swobodę działania. Uczy sprawności i koncentracji. Wyrabiania zdolności manualne ale i dodaje pewności siebie, wiary w swoje możliwości. Jest też lekcją cierpliwości i uwagi.

Kiedyś szycie należało do arsenału podstawowych umiejętności, a uczniowie z zajęć praktyczno-technicznych wychodzili z własnoręcznie zrobionymi piórnikami, serwetkami, fartuszkami i innymi drobiazgami.

Obecnie w internecie zaroiło się od blogów i for pomagających krok po kroku jak własnoręcznie coś uszyć, upiększyć, przerobić.

W ramach programu „Laboratoria przyszłości” powstała pracownia techniczna. Specjalistyczne umeblowanie oraz zestawy różnorodnych narzędzi pozwalają uczniom zdobywać wiedzę nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce.

W czasie zajęć techniki uczniowie klasy 5a i 5b wykonywali pokrowiec na telefon, saszetkę na drobiazgi. Poprzez praktyczne wykonanie pracy uczniowie poznawali rodzaje ściegów oraz tkanin. Podczas lekcji uczyli się fastrygować, szyć ręcznie, przyszywać guziki i ozdoby.

Opracował: Paweł Włodarczyk