Wymiana szkolna Zespół Szkół w Koziegłowach – Scoala Gimnasiala Nr 4 Vatra Dornei 2022

To już trzeci raz, kiedy uczniowie z rumuńskiego Vatra Dornei gościli w dniach 4 – 9 grudnia   w Zespole Szkół w Koziegłowach.

Dzięki uprzejmości władz Gminy i Miasta Koziegłowy kolejna wymiana młodzieży szkoły Scoala Gimnasiala Nr 4 Vatra Dornei  oraz Zespołu Szkół w Koziegłowach doszła do skutku.

W poniedziałek 5 grudnia, jak przyznała koordynatorka przedsięwzięcia z Rumunii pani Adriana Bonches grupa była pod wielkim wrażeniem przyjęcia, jakie zorganizowali im nasi uczniowie i ich rodzice przygotowując przepiękny stół ze słodkościami.

Polscy i rumuńscy uczniowie ubrali wspólnie choinkę, bogatą w regionalne bombki malowane woskiem oraz ozdoby wykonane własnoręcznie przez uczniów.

Następnie nasi goście brali udział w okolicznościowej lekcji, śpiewając kolędy i wykonując wspólnie kartki Bożonarodzeniowe.

Grupa rumuńska odwiedziła również Osikową Dolinę, gdzie poznała tajniki produkcji ozdób z łyka osikowego i brała udział w warsztatach.

Organizując wycieczki do Krakowa i Częstochowy, daliśmy naszym gościom możliwość szerszego poznania wspaniałych zakątków Polski.

Byli zafascynowani Jasną Górą, czy też niepowtarzalną atmosferą  krakowskich uliczek,  zamku na Wawelu, Sukiennic czy Kościoła Mariackiego.

W czwartek rumuńscy uczniowie mieli okazję dzięki uprzejmości Państwa Gil gościć w fabryce choinek. Proces powstawania sztucznych drzewek był dla nich niezmiernie ciekawy.

Cały pobyt zamknął wspólny wieczór polsko – rumuński. Uczniowie wymienili się upominkami. Mieli okazję wspólnie śpiewać, tańczyć
i rozmawiać po angielski i niemiecku.

Pani Adriana Bonches jeszcze raz podziękowała władzom Gminy i Miasta Koziegłowy, dyrekcji szkoły oraz wszystkim nauczycielom zaangażowanym w wymianę. Podkreśliła, że jej uczniowie mieli okazję doświadczyć czegoś niezwykłego i wyraziła nadzieję na dalszą współpracę.

Iwona Saleta