„Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki” - Holly Jackson

W 2012 w miejscowości Little Kilton doszło do zaginięcia dziewczyny Andie Bell. Oskarżony o to został jej chłopak, Sal Singh, który po zniknięciu dziewczyny popełnił samobójstwo. Policja, jednak nie miała dokładnych dowodów, że to on stoi za tym zaginięciem, ale mimo tego, całe miasto znienawidziło go oraz jego rodzinę. Ale czy to faktycznie on popełnił tę zbrodnię?

Pippa to uczennica ostatniej klasy szkoły średniej, która ma do wykonania końcowy projekt. Jako temat wybrała właśnie zbrodnię, popełnioną pięć lat wcześniej, ponieważ wierzy, że policja źle wskazała oskarżonego. Bierze tę sprawę w swoje ręce i z pomocą brata oskarżonego, Raviego, od nowa analizują całą zbrodnię, próbując znaleźć prawdziwego mordercę. Czy udowodnią, że za sprawą kryje się inny oprawca? Czy ich własne śledztwo będzie bezpieczne?

***

Od dawna miałam w planach przeczytać tę książkę, ponieważ bardzo mnie zainteresowała, ale nigdzie nie mogłam jej znaleźć. Kiedy ją w końcu zdobyłam, zaczęłam czytać. Pokochałam ją od pierwszych stron i po skończeniu trafiła ona do listy moich ulubionych książek! Naprawdę szybko ją przeczytałam, jak na jej długość oraz moje umiejętności. Ostatnio również mam nastrój na czytanie fantastyk, kryminałów oraz książek z jakąś akcją, a "Przewodnik" idealnie wpasował się w moje upodobania!

Pokochałam, kocham i będę kochać Pip. Jest to niezwykła dziewczyna, która kończy liceum i na projekt szkolny wybiera tragedię, która miała miejsce w jej rodzinnym miasteczku. Myślę, że jest ona niesamowicie zdolna oraz odważna, że podjęła się trudnej sprawy dla jej otoczenia. Mimo zafascynowania swoim projektem oraz niebezpieczeństwem wiążącym się z dogłębnej analizy zaginięcia, to wciąż dąży do znalezienie, według niej, prawdziwego mordercy. Mimo tego dba i martwi się o swoją rodzinę oraz przyjaciół, by oni nie wpadli w niebezpieczeństwo. Do wspólnego śledztwa angażuje brata oskarżonego, ponieważ oboje wierzą, że policja źle wskazała sprawcę.

RAVIEGO RÓWNIEŻ KOCHAM! Jest to przecudowny chłopak, któremu naprawdę bardzo zależy na uniewinnieniu swojego brata, Sala. Razem z rodzicami zmagają się z prześladowaniami ze strony mieszkańców po tym przykrym incydencie. Postanawia współpracować z Pip, by dowiedzieć, co naprawdę wydarzyło się pięć lat wcześniej oraz uwolnić siebie, brata oraz rodziców od gnębień. Ravi z Pip dochodzą do coraz nowszych informacji i kiedy dziewczynie zagraża niebezpieczeństwo, chroni ją oraz jej pomaga się z tym uporać. Naprawdę doceniam te cechy w tym bohaterze i sama się w nim zakochałam, ponieważ jest opiekuńczy, lojalny i potrafi zrobić wiele dla osób, na których mu zależy.

Szczerze, to przez całą książkę nie miałam wytypowanego tego, kto może być mordercą oraz nie miałam żadnych spoilerów i naprawdę się zaskoczyłam zakończeniem.
Przysięgam. Czytanie książek bez żadnej wiedzy o niej oraz bez spoilerów to najlepsze, co istnieje.

Czy polecam książkę? ZDECYDOWANIE TAK! Naprawdę mogę ją polecić czytelnikom 14+. Jestem przekonana, że każdemu ta książka na pewno się spodoba! Wierzę, że jeśli po nią sięgnięcie, to ją pokochacie i będziecie musieli przeczytać kolejną część. Moja już czeka na półce, do przeczytania i nie mogę się doczekać, aż ją zacznę!

AUTOR: ANNA KIDAWSKA, KLASA 2 A LO