Jesteś tutaj:Start / DORADCA ZAWODOWY

DORADCA ZAWODOWY

Kilka informacji o doradcy zawodowym.

Doradca zawodu udziela pomocy młodzieży i osobom dorosłym w wyborze zawodu, kierunku kształcenia czy dalszego szkolenia. Uwzględnia przy tym zarówno możliwości psychofizyczne, sytuację życiową jak i potrzeby rynku pracy i możliwości systemu edukacyjnego.

Współpracuje z rodzicami i nauczycielami w procesie orientacji zawodowej uczniów. Wykorzystuje swoją wiedzę o zawodach, rynku pracy oraz technicznych środkach przekazywania informacji zawodowej.

Doradca zawodowy, wspólnie ze swoimi klientami dokonuje przeglądu ich wykształcenia, przebytych szkoleń, doświadczenia zawodowego, zainteresowań, umiejętności, cech osobistych i możliwości fizycznych. Może sugerować klientom określonych pracodawców i udzielać porad w sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych oraz pomagać w przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych. Doradcy zawodowi mogą także w razie potrzeby stosować testy sprawdzające umiejętności i zdolności klienta.

Doradcy pracują w rozmaitych placówkach i zajmują się zarówno dziećmi w różnym wieku, młodzieżą jak i osobami dorosłymi. Współczesny doradca ma do spełnienia trudne zadanie, ponieważ pomoc w wyborze zawodu nie jest obecnie traktowana jako jednorazowy akt, ale jako ciąg decyzji, proces kolejnych przybliżeń, który zaczyna się we wczesnym dzieciństwie i trwa przez całe życie człowieka. Działalność doradcy w wąskim znaczeniu polega głównie na podawaniu informacji zawodowej, natomiast w szerszym znaczeniu rola doradcy będzie postrzegana jako wychowawcy, który działa świadomie i celowo, stymulując tym samym młodzież oraz osoby dorosłe do samodzielnego podejmowania decyzji zawodowej.

Wyróżnia się trzy etapy poradnictwa zawodowego:

1) pod koniec szkoły podstawowej, kiedy istnieje konieczność wyboru szkoły zawodowej.

2) pod koniec szkoły średniej, kiedy dokonuje się wyboru kierunku studiów lub szkoły pomaturalnej.

3) w zakładzie pracy, kiedy zachodzi konieczność zmiany pracy lub zawodu.

Godziny pracy doradcy zawodowego mgr Monika Koba

Poniedziałek: 13.45 – 14.45 sala 117 Godzina dostępności / konsultacje dla klasy VIII SP

Poniedziałek: 14.45 – 15.30 sala 117 Konsultacje dla uczniów klas liceum ogólnokształcącego.

(W razie potrzeby istnieje możliwość ustalenia innego terminu spotkania indywidualnie)

Kontakt

W razie jakichkolwiek dylematów proszę kontaktować się ze mną poprzez dziennik elektroniczny bądź poprzez pocztę elektroniczną doradca.zawodowy@interia.pl

Kto może skorzystać z konsultacji u doradcy zawodowego?

1. Uczniowie Zespołu Szkół w Koziegłowach ( na każdym etapie kształcenia)

2. Rodzice uczniów

3. Nauczyciele

Serdecznie zapraszam. Monika Koba