Doradztwo zawodowe

W ramach realizacji projektu przewidziano również zajęcia z doradztwa zawodowego.

Rok szkolny 2018/2019

W kwietniu 2019r. zajęcia z doradztwa zawodowego  dla 15 chętnych uczniów z klas VIIIa i VIIIb prowadziła p. Justyna Chachulska – Białas, pracownik Powiatowego Urzędu Pracy, Centrum Aktywizacji Zawodowej w Myszkowie posiadająca doświadczenie w pracy z młodzieżą. Podczas konsultacji indywidualnych przeprowadzono wywiady z uczniami odnośnie planów co do wyboru kierunku kształcenia, wykorzystując testy dokonano badań predyspozycji zawodowych uczniów i na tej podstawie wypracowano dalszą ścieżkę kształcenia. Podczas warsztatów uczniowie zdobyli wiedzę dotyczącą wpływu wyboru szkoły na przyszłe zatrudnienie.

Rok szkolny 2019/2020

W ramach realizacji projektu uczniowie klas siódmych przygotowali  prezentacje poświęcone problemom rynku pracy. Młodzież wypowiadała się w nich na tematy:  „Co lepsze- praca na etacie, czy własna działalność?”, „Jak przetrwać rozmowę kwalifikacyjną w zdrowiu psychicznym i fizycznym?” Jedna z grup wykonała prezentację na temat  „Co mówi o mnie CV – czytanie i pisanie ze zrozumieniem”. Swoje prace zaprezentowali kolegom pod okiem nauczycieli na zajęciach z wychowawcą.

Dla uczestników projektu zaplanowano wycieczkę do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Myszkowie. Głównym celem wyjazdu jest wzrost wiedzy, jak wybór szkoły wpływa na późniejsze zatrudnienie. Ważne, aby młodzież w czasie wycieczki poznała środowisko pracy w zakładzie, specyfikę pracy na różnych stanowiskach i niezbędne kwalifikacje do ich zajmowania. Wycieczka została przesunięta na maj, ze względu na trwające tam prace remontowe. Niestety, ze względu na ogłoszoną pandemię COVID - 19 i podwyższony reżim sanitarny wycieczka ta nie doszła do skutku.

Rok szkolny 2020/2021

W październiku rozpoczęły się zajęcia dla grupy ósmoklasistów, ale ostatecznie zostały one zawieszone od 26.10.2020r. ze względu na wprowadzoną naukę zdalną. Zajęcia te zostały przeprowadzone na przełomie stycznia i lutego 2021r., po ogłoszeniu przez rząd zmniejszenia obostrzeń wynikających z pandemii i z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego. Z konsultacji indywidualnych i warsztatów skorzystało 15 zainteresowanych uczniów klasy VIIIa i VIIIb. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z możliwości uzyskania takiej pomocy, przed podjęciem decyzji o wyborze kierunku dalszej nauki. Wycieczki do zakładów pracy nie zostały zrealizowane ze względu na panujące restrykcje.

Rok szkolny 2021/2022

Na przełomie października i listopada 2021r. udało się zorganizować dwa wyjazdy do lokalnych przedsiębiorców, zaplanowane na ubiegły rok szkolny, do których nie doszło ze względu na panujący reżim sanitarny i obostrzenia wynikające z pandemii COVID – 19. Zakłady, z którymi wcześniej ustalaliśmy wycieczki zawodoznawcze, nie wyraziły zgody na wejście na ich teren, nawiązaliśmy więc kontakt z innymi, mniejszymi przedsiębiorcami, którzy chętnie oferowali swoją pomoc i zapoznali nas ze specyfiką pracy w swoich zakładach. Uczniowie klasy ósmej zwiedzili nowoczesną stolarnię oraz zakład odlewniczy PRESS. Zwiedzający byli bardzo mile zaskoczeni atrakcyjnością pracy w tych zakładach, wykazywali zainteresowanie pracą na różnych stanowiskach, przy obsłudze nowoczesnych maszyn i urządzeń.

Ponadto w ramach założeń projektowych rozpoczęto realizację zajęć przygotowujących do debaty podsumowującej projekt. Zajęcia te prowadzi p. K. Dyja – doradca zawodowy, pracownik PPP-P w Myszkowie.