• Zmień kontrast
  • Czcionka
  • A
  • A+
  • A++

Licealiści z Koziegłów w Portugalii

Przed kilkoma dniami grupa uczniów z koziegłowskiego liceum: Izabela Broncel, Dagmara Gil, Weronika Machura, Sandra Nowak, Adrianna Pala oraz Weronika Szmukier wraz z opiekunami wróciła z Portugalii, gdzie w szkole Deutsche Schule zu Porto, obyło się  kolejne spotkanie w ramach realizacji projektu Comenius. Oprócz Polaków i Portugalczyków w spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z Oettingen (Niemcy) i Mallaig (Wielka Brytania). Celem projektu, którego tytuł brzmi: „Konflikt i konsensus – metody debaty”  jest przede wszystkim doskonalenie umiejętności debatowania i porozumienia się.

Młodzież uczestniczyła w warsztatach dotyczących sposobu przeprowadzania debaty, przygotowania własnego wystąpienia oraz reagowania na argumenty innych uczestników debaty. Punktem kulminacyjnym i uwieńczeniem kilkudniowej pracy była debata finalna, podczas której intensywnie dyskutowano w języku angielskim  na temat: „Czy szkolnictwo powinno być prywatne?” Tytuł debaty zaproponowali gospodarze, jako że szkoła w Porto jest szkołą prywatną.  „Wiele godzin spędziliśmy na zajęciach warsztatowych dotyczących debaty. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Wcale nie było nudno, jak można by przypuszczać. Współpracowaliśmy z innymi uczestnikami z zagranicy, w związku z tym ćwiczyliśmy swoje umiejętności porozumiewania się w języku angielskim i niemieckim” – mówi Sandra Nowak, uczennica kl. II.

Program całego spotkania w Porto był bardzo atrakcyjny. Każda grupa uczestnicząca  w wymianie krótko zaprezentowała swój region oraz szkołę, do której uczęszcza. Film, który został przygotowany przez uczniów naszego liceum oglądano z dużym zainteresowaniem. Oprócz udziału w debatach uczestnicy spotkania  zwiedzili szkołę oraz uczestniczyli  w zajęciach lekcyjnych. „Mogliśmy zobaczyć jak prowadzone są lekcje, jakie metody uczenia stosują nauczyciele oraz jak zachowują się uczniowie na lekcjach” – mówią licealiści.

W trakcie spotkania rozstrzygnięto konkurs na logo projektu. Zdecydowaną większością głosów wygrało logo z Polski.

Uczestniczy spotkania zwiedzili Porto i Lizbonę. W Lizbonie w budynku Parlamentu odbyło się spotkanie w posłem, które jest absolwentem Deutsche Schule zu Porto. Ostatniego dnia miało miejsce wspólne gotowanie. Uczniowie i nauczyciele ze wszystkich krajów partnerskich przygotowywali swoje narodowe potrawy.

„Przyjęto nas bardzo miło, poznaliśmy wiele nowych osób, zaprzyjaźniliśmy się z nimi. Uważam, że takie wymiany są ważne, gdyż możemy poznać nowe kultury, obyczaje  i tradycje, nawiązać nowe znajomości, doskonalić umiejętności posługiwania się językiem obcym i porównać system szkolnictwa” –  podsumowuje pobyt w Portugalii jedna z uczennic.