Szlakiem Jana Pawła II – Wadowice – wycieczka edukacyjna

13 listopada 2019 roku liczna grupa uczniów naszego Zespołu Szkół pojechała na ciekawą wycieczkę do Wadowic.

Trzy autokary wyruszyły spod szkoły. Wszyscy mieli dziarskie miny, mimo iż pogoda nie bardzo sprzyjała podróżom. Jednak w miarę zbliżania się do celu naszej podróży zaczęło się przejaśniać, a po dotarciu na miejsce pokazało się słońce i było ciepło.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wadowickiej bazyliki, w której można zobaczyć słynną chrzcielnicę – miejsce chrztu Karola Wojtyły. Następnie podzieleni na grupy weszliśmy do Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II – nowoczesnego, multimedialnego muzeum. „Sercem” całego obiektu jest mieszkanie Wojtyłów wyposażone w meble z epoki
i autentyczne przedmioty używane przez rodzinę Jana Pawła II, np. serwetki haftowane przez mamę papieża – Polaka, zastawę stołową, rodzinne fotografie. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia, można poznać etapy życia Karola Wojtyły.

W muzeum jest blisko 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz 140 archiwalnych zdjęć. Można zauważyć ciekawe zestawienie: nowoczesne, multimedialne technologie w połączeniu z tradycyjną prezentacją eksponatów. Odnajdujemy tu wspaniałe rzeczy – pamiątki z czasów „wadowickich” i „rzymskich”. Oprócz różnych szat liturgicznych i strojów do najciekawszych można zaliczyć pistolet, którego użyto podczas zamachu na papieża 13 maja 1981 roku oraz pierścień – najpierw ofiarowany przez papieża Józefowi Ratzingerowi, a następnie przez papieża Benedykta XVI oddany do wadowickiego muzeum. Można tu usłyszeć wiele ciekawostek z życia tego Wielkiego Człowieka oraz „odbyć podróż w czasie i przestrzeni” z papieżem.

Na zakończenie nie zabrakło „papieskich kremówek”, których musieli wszyscy pokosztować. Zadowoleni wróciliśmy do domów.