Zielona pracownia

Zużyte, pamiętające początki szkoły „tysiąclatki” mikroskopy i szafki, które zmieniały kolor z brązowego na ciemną zieleń i jasny seledyn, żeby wyglądać na nowsze. Wreszcie pomoce z biologii: szkielety w szklanych rozklejających się i popękanych gablotkach, bardzo stare (wg ksiąg inwentarzowych jeszcze z lat 70-tych) plansze i preparaty… tego już nie ma!

Od września 2020r. pracuję w nowoczesnej pracowni biologicznej, którą udało mi się zorganizować od podstaw dzięki fantastycznemuprojektowi prowadzonemu od kilku lat przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kiedy wspólnie z panią dyrektor Karoliną Turoń – Miklas natknęłyśmy się na stronę z konkursem dla szkół pt. Zielona Pracownia, myśl była już tylko jedna: musimy spróbować! To był styczeń 2020r. Wytyczne zawarte
w regulaminie wydawały się być realne do spełnienia. Pierwszy etap konkursu polegał na wymyśleniu pracowni
i  opracowaniu „listy zakupów” zawierającej pomoce dydaktyczne, sprzęt audio, video, komputer, słowemcałe wyposażenie pracowni (stoliki, krzesła, tablice, szafy, gabloty) orazmateriały na remont ścian. Po pewnym czasie pracownia, jaką chciałam mieć była już w mojej wyobraźni…Ale jak pokazać wszystkim, że jest ładna, praktyczna i nowoczesna?

Jeden z punktów regulaminu sugerował, aby na konkurs przesłać wizualizację pracowni. Zaczęłam więc szukać kogoś, kto pomógłby mi ją wykonać. I udało się! Nawiązałam kontakt z panią architekt, która nieodpłatnie wykonała profesjonalny projekt pracowni i zamieściła w nim wszystko, co chciałam i tak, jak sobie wyobrażałam.Skompletowałam więc dokumentację i wysłałam do Katowic.

Nadszedł dzień ogłoszenia wyników: 17 marca 2020r. i radość napełniła nasze serca: szkoła w Koziegłowach znalazła się wśród 43 zwycięzców I etapu konkursu na projekt pn. Zielona Pracownia (startowało 206 szkół
z województwa śląskiego). Wygraliśmy 7.400,13 zł. Teraz należało działać dalej!

Drugi etap konkursu polegał na napisaniu przeze programu oraz opracowania kilku scenariuszy zajęć, w których zostało zaprezentowane wykorzystanie pracowni i pomocy dydaktycznych. Dokumentacja wysłana do Katowic  zawierała też potwierdzenie z UGiM Koziegłowy o zapewnieniu środków na dofinansowanie pracowni w kwocie 20% wartości na wypadek wygranej. I znów czekaliśmy na wyniki.

30 czerwca 2020r.  ponownie przeglądałam strony WFOŚiGW, odszukałam tabelę z wynikami konkursu i znów znalazłam w niej moją szkołę, moją pracownię! Udało się! Sukces! Kolejne pieniądze przyznane i możemy je wykorzystać na modernizację pracowni. Tym razem była to kwota 27.286,00 zł, co z poprzednią wygraną dało niemało, bo 34.686,13 zł.

Rozpoczęły się wakacje i gruntowny remont pracowni biologicznej.  Nawiązałam współpracę z firmą trudniącą się kompleksowym wyposażeniem szkół, bo wydawało mi się, że będzie mi łatwiej i szybciej zrealizować z ich pomocą modernizację mojej pracowni. Nowe pomoce i meble pojawiły się w szkole dopiero pod koniec sierpnia,ale dzięki pomocy i ogromnemu zaangażowaniu wielu osób udało mi się 1 września 2020r. zaprosić moją klasę do nowoczesnej sali biologicznej.

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy wspierali mnie i motywowali do działania, pomagali przy realizacji poszczególnych etapów projektu.

Cieszy mnie, kiedy uczniowie z zainteresowaniem oglądają ciekawe pomoce, chętnie uczestniczą w lekcjach, zadają pytania. Widzę, że im się podoba nowe miejsce nauki. Dla takich chwil warto było podjąć ten wysiłek.

Opiekun pracowni biologicznej

Urszula Grabiszewska