Wymiana międzynarodowa Polska - Rumunia

W dniach 10-16 czerwca 2023r. gościliśmy z  wizytą w partnerskiej szkole - Scoala Gimnaziala Nr 4 w  Vatra Dornei, w Rumunii. Miasta Vatra Dornei i Koziegłowy współpracują już od kilku lat jako miasta partnerskie. Wymiana międzyszkolna jest ubogaceniem tej współpracy.

W trakcie pobytu  mieliśmy okazję poznać funkcjonowanie szkoły w Rumunii, uczestniczyć w lekcjach otwartych, spotkać się z dyrekcją, nauczycielami i Burmistrzem Vatra Dornei.

Dzięki uprzejmości nauczycieli naszej szkoły partnerskiej mogliśmy uczestniczyć w lekcjach:

• techniki – gdzie wykonywaliśmy zakładkę za pomocą haftu krzyżykowego,
  • geografii – gdzie poznaliśmy geograficzne podłoże Vatra Dornei,
  • języka angielskiego – gdzie mogliśmy porozmawiać o zbliżających się wakacjach,
  • muzyki – podczas której razem z uczniami szkoły w Rumunii wykonaliśmy aranżację muzyczną​ korzystając z tub muzycznych,
  • fizyki – na której rumuńscy uczniowie prezentowali w języku angielskim i niemieckim swoje projekty fizyczne, wykonane samodzielnie.

Byliśmy pod ogromnym wrażeniem!

Przez cały pobyt  poznawaliśmy atrakcje turystyczne regionu.

• Pierwszego dnia pojechaliśmy na wycieczkę w góry. Wjechaliśmy najdłuższym wyciągiem w Rumunii na szczyt, aby podziwiać piękne krajobrazy.
  • Następnym punktem programu była wizyta w największej w Rumunii wytwórni wody mineralnej AQUA CARPATICA oraz w Fabryce Serów.
  • Odwiedziliśmy muzeum Woody Art Museum (Muzeum Sztuki Drewna) w Câmpulung Moldovenesc. Założone w 1936 roku przechowuje jedyną w Rumunii kolekcję etnograficzną poświęconą wyłącznie przedmiotom drewnianym.
  • Następnie głęboko w sercu Bukowiny, w Vama odwiedziliśmy Egg Museum (Muzeum Sztuki Jajka), gdzie mogliśmy zobaczyć najbardziej zróżnicowaną i najliczniejszą kolekcję farbowanych i zdobionych jaj w Rumunii i jednocześnie jedną z najważniejszych w Europie.
  • Kolejnym punktem na naszej mapie był Monastyr Moldovița – obronny monastyr z malowaną cerkwią pod wezwaniem Zwiastowania znajdujący się w miejscowości Vatra Moldoviței. Cerkiew monastyru wraz z innymi malowanymi cerkwiami Bukowiny wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Odwiedziliśmy również miejscowość Kaczyka – (rum. Cacica), do której w 1791 roku sprowadzono pierwsze rodziny Polaków z okolic Bochni do pracy w kopalni soli. Znajduje się tam 100-letnia katolicka bazylika.
  • Mogliśmy podziwiać drugie co do wielkości miasto w Rumunii - Cluj Napoka. Miasto oddalone jest od Vatra Dornei o około 190 km. Wybraliśmy się tam do Ogrodu Botanicznego, który został założony w 1872 r. przez węgierskiego językoznawcę Sámuela Brassai.
  • W ostatnim dniu naszej podróży po Rumunii pojechaliśmy do miasta Turda, gdzie mogliśmy podziwiać jedną z największych i najstarszych kopalni w Europie – Salina Turda. Na różnych wysokościach zbudowane są specjalnie oświetlone drewniano-metalowe konstrukcje, z których podziwiać można skomplikowane formacje skalne i poszczególne atrakcje kopalni. Jest ona tak ogromna, że mieści w sobie m.in. amfiteatr, diabelski młyn, pole do minigolfa, tory do kręgli i plac zabaw, a także podziemne jezioro, po którym można popływać łódką.

Zapewniono nam wiele innych atrakcji  m.in. warsztaty woskowania jajek, warsztaty ceramiczne, gra w paintball i wiele innych.

Każdego dnia wieczorem mogliśmy razem z uczniami i nauczycielami spędzić czas podczas kolacji, gdzie mogliśmy pogłębiać znajomość języka niemieckiego i angielskiego, pokonywać barierę językową, a także chęć poznawać historię, kulturę, tradycję, zwyczaje oraz życie codzienne Rumunii.

Bardzo miło spędziliśmy czas w towarzystwie młodzieży i nauczycieli z Vatra Dornei.