Wycieczka na wystawę ,,Body Worlds"

18 października  uczniowie naszego liceum pojechali do Katowic, aby obejrzeć najliczniej odwiedzaną wystawę świata, prezentowaną w galerii sztuki Szyb Wilson. Zwiedzający  mieli możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia.

Wystawa zaprezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pozwoli odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu. Wszystkie eksponaty, które znajdą się na wystawie, a jest ich ponad 160 są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się perfekcyjnie wykonanym eksponatom, niejednokrotnie wyrażając zdziwienie, niedowierzanie czy też zachwyt, że wszystkie narządy ludzkiego ciała mogą zobaczyć w trój wymiarze. Mieli też liczne przemyślenia na temat dbałości o swoje zdrowie, widząc eksponaty narządów zniszczonych np. paleniem papierosów, nowotworami, czy niebezpiecznym zachowaniem.

Wystawa mieściła się w jednym z budynków starej kopalni „Wieczorek” na terenie zabytkowej dzielnicy Nikiszowiec. Korzystając z tej okazji uczniowie wraz z opiekunami udali się na Plac Wyzwolenia, obejrzeli kościół Św. Anny, gdzie w bocznej kruchcie poznali historię osiedla, a następnie spacerowali uliczkami, zaglądali w różne zakamarki, na podwórza czy klatki schodowe. Spacer odbywał się wśród na pierwszy rzut oka identycznych budynków z czerwonej cegły, których parapety i obramienia pomalowano jednakowo również na czerwono. Jednak jak się okazuje każdy budynek jest inny, nie ma dwóch takich samych podwórek, czy wejść na klatkę schodową, trzeba tylko zwrócić uwagę na niezwykłe detale.