• Zmień kontrast
  • Czcionka
  • A
  • A+
  • A++

Wycieczka do Wadowic i Inwałdu

30 kwietnia 2013r. uczniowie klasy VIb wraz z wychowawcą panią Karoliną Turoń-Miklas oraz panią Marzeną Włoch wybrali się na całodniową wycieczkę do Wadowic

i Inwałdu. Nadrzędny cel, który przyświecał tej wycieczce szkolnej, to poznanie miejsc nierozerwalnie związanych z osobą  Błogosławionego Jana Pawła II. Wybraliśmy to miejsce, które w sposób szczególny związane jest z Jego osobą. Wadowice - rodzinne miasta Papieża, położone na Pogórzu Wadowickim w sąsiedztwie Beskidu Małego. 

Zwiedzaliśmy dom, w którym Karol Wojtyła przyszedł na świat, spędził dzieciństwo i młodość aż do zdania matury
w 1938r. Zgromadzone tutaj osobiste pamiątki, fotografie, dokumenty (np. świadectwa szkolne) pozwoliły nam lepiej poznać Błogosławionego Jana Pawła II jako człowieka, Jego młodzieńcze zainteresowania, uzmysłowić sobie jak wielkie znaczenie
w kształtowaniu Jego osobowości odgrywała religia i nauka.Pobyt w Bazylice Ofiarowania N.M.P. pozwolił nam na chwile  zadumy, szczególnie przy chrzcielnicy, gdzie został ochrzczony Jan Paweł II.

Spacerując po wadowickim rynku nie mogliśmy nie skosztować "papieskich kremówek". Zastanawialiśmy się czy smakują tak samo jak te, o których wspominał Ojciec Święty w czasie pamiętnego spotkania z wiernymi w 1999r. 


Po zwiedzeniu Wadowic udaliśmy się do mieszczącego się w Inwałdzie Parku Miniatur i Warowni.

Podczas międzykontynetalnej podróży przez Australię, Grecję, Włochy, Polskę, Chiny, Francję, Meksyk mogliśmy podziwiać miniaturowe budowle charakterystyczne dla każdego z tych państw. W ciągu zaledwie jednego dnia mogliśmy stanąć pod Wieżą Eiffla, na Placu św. Piotra, przy posągach Moai, pod Bramą Brandenburską, przy gondoli cumującej w kanale wodnym otaczającym Plac św. Marka czy koło Muru Chińskiego. Większość miniatur, których w Parku Miniatur Świat Marzeń jest ponad 50, wykonanych zostało w skali 1:25. 

Podczas długiej podróży dookoła świata mogliśmy odpocząć na ławeczkach w urokliwych zakątkach parku, ciesząc się widokiem pięknego ogrodu.


 

Nieopodal Parku Miniatur, na kamienistym wzniesieniu, otoczony drewnianymi balami, powstał gród średniowieczny, zajmujący teren 2,5 tys. m2. Przekraczając jego podwoje cofnęliśmy się do XV wieku. Kamienista droga prowadziła na dziedziniec średniowiecznej warowni, która kryła w sobie niezwykłe miejsca m.in. zbrojownię, salę tortur, komnatę damy, tarasy widokowe.

W średniowiecznej osadzie zwiedziliśmy chatkę tkacza, szewca, kowala, garncarza oraz powroźnika. Mieliśmy okazję samodzielnie zrobić sznurek, utkać tkaninę czy też ulepić glinianą misę. Próbowaliśmy również strzelać ze średniowiecznego łuku.