Wycieczka historyczna do Auschwitz-Birkenau

22 maja klasa VIA pod opieką pani Joanny Konopki,  pani Moniki Pasek i pani Bożeny Fic wyruszyła na historyczno-muzealną wycieczkę do Oświęcimia- Brzezinki.

Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy na temat II wojny światowej, uświadomienie dzieciom, że pamięć o tragicznych wydarzeniach z czasów nazizmu niemieckiego powinna
w konsekwencji prowadzić do przyjęcia postawy odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Wcześniej uczniowie zostali przygotowani do wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz - Birkenau. Poznali ogólny zarys historii byłego obozu KL Auschwitz oraz podstawowe informacje   na temat miasta, na terenie którego powstał obóz. Dzisiaj obóz ten jest symbolem Holocaustu.

Na miejscu pan przewodnik oprowadził zwiedzających po miejscach pamięci zagłady zbrodni hitlerowskiej. Pokazał drewniane baraki, zdjęcia oraz specjalne tablice rozmieszczone  w różnych miejscach obozu. Na tych tablicach zostały opisane i upamiętnione najważniejsze obiekty i miejsca oraz związane z nimi wydarzenia historyczne. Towarzyszą im opisy w 3 językach: polskim, angielskim i hebrajskim.