MAGICZNY KRAKÓW

W poniedziałek dnia 11.05.2015r. klasa IIa wraz z IIb pojechały na wycieczkę do Krakowa, której główną atrakcją był „Ogród Doświadczeń” i. Stanisława Lema. Jest to plenerowa ekspozycja ...

około pięćdziesięciu instalacji edukacyjnych, usytuowana na 6 ha w wydzielonej części krakowskiego Parku Lotników Polskich.

Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Wraz z nauczycielami poszli na warsztaty, dzięki którym poznali fizyczne aspekty dźwięku. Na instrumentach, takich jak trąbka kibica poznaną teorię zastosowali w praktyce. Potem przewodnicy oprowadzali i pokazywali działanie różnych urządzeń, w tym pryzmat, który tworzy ze światła słonecznego piękną tęczę i jest kilkadziesiąt razy większy od pryzmatów szkolnych. Kilka kroków dalej uczniowie znaleźli się w ogromnym kalejdoskopie, w którym sami tworzyli obiekt podlegający wielokrotnym odbiciom. Jednak to tylko skrawek tego, co uczniowie widzieli. Na zakończenie niektórzy wykorzystali możliwość bujania na żyroskopie lub turlania w kuli Zorba. Był to naprawdę ogromny zastrzyk adrenaliny.

Wspaniały dzień spędziliśmy w miejscu, gdzie zabawa splata się z nauką, a fizyka przestaje być trudnym przedmiotem ze szkolnych podręczników. Harmonia ruchu wahadła, piękno barw, wibracja dźwięków poprzez bezpośrednie doświadczenia skłaniają do refleksji i samodzielnych poszukiwań. Ta lekcja fizyki na długo zapadnie w  pamięci.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Koziegłowach za dofinansowanie tak świetnego wyjazdu.

Szymon Matyja