Wycieczka nagrodowa – Sandomierz

16 czerwca 2016 roku odbył się edukacyjny wyjazd nagrodowy do Sandomierza. Była to darmowa wycieczka dla uczniów całkowicie sfinansowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Koziegłowach. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie Gimnazjum i LO Zespołu Szkół w Koziegłowach, którzy osiągnęli wysoką frekwencję w roku szkolnym 2015/2016 oraz udzielali się aktywnie w szkolnym chórze i samorządzie szkolnym.

Podczas całodniowego pobytu uczniowie mogli zobaczyć malowniczo położone nad Wisłą królewskie miasto Sandomierz,  zapoznać się  z historią, geografią i kulturą całego regionu.

Trasa zwiedzania objęła:
·         Podziemną Trasę Turystyczną -  słynne lochy z przełomu XV/ XVI wieku. Uczniowie poznali tu historię sandomierskich piwnic oraz legendę o Halinie Krępiance, która oddała swoje życie, ratując miasto przed wojskiem tatarskim.
·          Bramę Opatowską -  prawdziwy symbol miasta, jedną z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Stamtąd widać piękną panoramę Sandomierza.
·         Ucho igielne - jedyna zachowana furta w murach miejskich, przy ulicy Zamkowej. Nazwa pochodzi od charakterystycznego kształtu otworu w odsłoniętej części muru, z fragmentem krenelażu i ganku dawniej służącego dla ułatwienia obrony miasta. Nazywana też Furtą Dominikańską, gdyż umożliwiała schronienie za murami miasta dominikanom ze Wzgórza Świętojakubskiego.
·         Dziedziniec zamkowy - którego budowę ukończono w XIV w. Budynek wykonano w stylu gotyckim, barokowym i klasycystycznym. Na miejscu dzisiejszego zamku był gród. Pierwszym jego właścicielem był Henryk Sandomierski.
·         Rejs statkiem po Wiśle - podczas którego uczestnicy wycieczki mogli podziwiać przepiękną panoramę miasta. Była to świetna okazja do robienia zdjęć i pamiątkowego filmu.
·         Rynek, Stare Miasto – główny plac miasta. Usytuowany w centrum  wzgórza, opadający w kierunku wschodnim na planie czworoboku o wymiarach 100 x 120 m. W XVI w. wokół rynku biegły podcienia, do dziś zachowane jedynie w kamienicach Oleśnickich i "Pod Ciżemką". Centralny punkt Rynku zajmuje Ratusz, obok którego znajduje się zadaszona studnia oraz figura Matki Boskiej z 1776 r.
·         spacer obok Domu Długosza  i Collegium Gostomianum - szkoła średnia w Sandomierzu, jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych w Polsce, funkcjonująca od 1602 roku

Za pomoc z organizowaniu wycieczki edukacyjnej do Sandomierza  pragniemy serdecznie podziękować Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Koziegłowach wraz z  panią Prezes Grażyną Polak.